Masszírozzon sérülések nélkül

2023.4.17.A masszőr életeOvasás 15 perc

A masszőr munkája fizikailag megterhelő, különösen a felső végtagok esetében. Az izmok és az ínak, különösen az alkaron, a tenyéren és az ujjakon, nem alkalmazkodnak az ismétlődő intenzív terheléshez. Ha a masszőr nem figyel oda a test első jelzéseire, hogy túlterhelt, a kezdeti kis problémák krónikus fájdalommal járó gyulladásokká alakulhatnak, és akár a masszőr karrierjének végét is okozhatják. Milyen problémák zavarják leggyakrabban a masszőröket, és hogyan lehet megelőzni a kialakulásukat?

A masszőr és a fájdalom

Az első megterhelés az iskolában vagy a tanfolyamon

A legtöbben azért választják a masszázst, mert segíteni szeretnének az embereknek, és szeretik ezt a változatos és tartalmas tevékenységet. Mindjárt az iskolában vagy a tanfolyamon átesnek egy stresszteszten, amikor elkezdik masszírozni az első teljes testmasszázst.

De a tanfolyamon és az iskolában ezután az erőfeszítés után jutalom jár csere formájában, és a masszőr lesz a masszírozott. Persze ez a gyakorlatban nem így működik. A masszírozás intenzív kézi munka, a masszőrnek ismernie, gyakorolnia és védenie kell a testét, ha hosszú évekig fájdalom és sérülés nélkül szeretne masszírozni.

A masszőr sportoló

A masszázs "sport" intenzitása attól függ, hogy a masszőr milyen technikákat alkalmaz, és milyen típusú vendégeket masszíroz, mert masszírozni lehet nagyon finoman és egyben hatékonyan is.

A sportoláshoz szokott masszőrnek előnye van, ismeri a testét és tudja, hogyan reagál a nyomásra. De néha inkább a sportmúlt jelent hátrányt, főleg fiatalon, az ember tele van erővel, és csak forgatja a szemét az edzők szavaira a nyújtás, a rendszeres alvás és a kiegyensúlyozott táplálkozás szükségességéről. Egyes rossz szokások átvihetők a masszázskarrierbe is, a fájdalom átélésének vagy figyelmen kívül hagyásának szokása, a dopamin előtérbe helyezése a regeneráció szükségességével és hasonlókkal szemben.

A masszőr a tanfolyamon elsajátítja a masszírozáshoz szükséges készségeket és ismereteket, de az erő, a kitartás, a fittség, valamint a testi-lelki állóképesség, mint a szakma gördülékeny teljesítésének alapfeltétele már a saját kezében van.

Senki sem tökéletes, de ha az ember olyan dietológust keres fel, aki túlsúlyos vagy olyan fodrászt, akinek sérült és ápolatlan a haja, akkor valami nem stimmel. Ugyanez a helyzet a masszőrökkel is, hiszen gyakran adnak tanácsokat a vendégeiknek (mozogjon, igyon több vizet, feküdjön le korábban), a vendégek elvárják tőlük, hogy legyenek úgymond példaképek az életmód terén.

Tudatosan masszírozni

A sérülések legjobb megelőzése, ha tisztában van azzal, mit csinál. Ez vonatkozik a masszázsra is. Jelen lenni a testében, érzékelni az izomfeszülést, a testtartást, azt az erőt, amellyel masszíroz, ami nehéz, mert a masszőr érzékeli a vendéget és annak testét is.

Kulcsfontosságú, hogy jól ismerje magát fizikailag és mentálisan egyaránt. A masszázs nem a korlátok leküzdéséről és a vendégszám rekordjairól szól. Ideális esetben a minden napi vagy munkaheti masszázst ugyanolyan minőségben kellene elvégezni.

Fontos, hogy tiszteletben tartsa a genetikai adottságait, és hogy felismerje, min lehet javítani, hol van korlátozva a teste, és kihasználni annak előnyeit a masszázs során. Ha hiányzik az erő vagy a kitartás, ezeket fokozatosan, bizonyos mértékig meg lehet tanulni, javítani lehet a technikán, a masszázs közbeni testtartáson, az ágy magasságán, a cipőn, amelyben masszíroz, a napi vendégek számán, vagy az általunk alkalmazott technikákon. Azonban a karjainkat nem tudjuk meghosszabbítani, a tenyerünket kitágítani, és a hipermobil hüvelykujjainkat sem tudjuk feszesebbé tenni.

Hipermobil hüvelykujjak

Ami a tudást illeti, nem árt tájékozódni a masszőr pályafutása során felmerülő leggyakoribb nehézségek mechanizmusáról és azok elkerülésének módjairól. Tehát tessék.

A masszőrök leggyakoribb sérülései

A legtöbb masszázstechnika a mozdulatok ismétlődésén alapul, bizonyos erőkifejtéssel. Pontosan a mozdulatok ismétlése és a túlzott terhelés fizikai stressz a szervezet számára, amelyre fájdalommal reagál. Testünk okos, és megpróbál minket korlátozni és megállítani, még mielőtt a feszült szövetek károsodnának.

A masszázsok számának vagy nehézségének hirtelen megnövekedése, új masszázstechnika, alváshiány, érzelmi stressz, a kéz túlterhelése sportolás, hangszeren játszás, illetve számítógépes munka során, bármilyen nagy mértékű vagy több apró változás fájdalmat okozhat a masszírozás során. Ha nem gondoskodunk a fáradt szövetek helyreállításáról, regenerációjáról, a fájdalom fokozódhat és krónikussá válhat, vagy heveny gyulladásba törhet ki.

Leggyakrabban a lágyszövetek, izmok, ínak vagy idegek sérülései okoznak problémát a masszázsterapeutáknak. Ha ismétlődő mozgások okozzák, akkor ismétlődő stresszsérüléseknek (túlterhelési szindrómák, kumulatív traumás rendellenességek) nevezik.

A túlhasználati szindróma tünetei nem egyértelműek, lassan és hosszú időn keresztül jelentkeznek. Nem törnek ki akut stádiumba, hanem időről időre megjelennek bizsergés, kézzsibbadás, nem konkrét diffúz fájdalmak, feszültség formájában, kezdetben csak masszírozás közben, később már a hétköznapi tevékenységek, például fogmosás vagy csavaros kupakkal ellátott palack kinyitása során. Vagy csak az egyik kezet érintik, ha az jobban túlterhelt, vagy mindkét kezet egyszerre.

Az ín és az ínhüvely gyulladásos állapotai (tendinitis és tenosynovitis) gyorsabban jelentkeznek, ebben az esetben már helyi fájdalom, duzzanat jelentkezik, és az érintett terület érintésre meleg, ami gyulladásra utal. Az akut gyulladásokat célszerű orvossal kezelni, és paradox módon gyorsabban gyógyulnak, talán azért is, mert a masszőr kénytelen teljes pihenőt tartani a gyulladás gyógyulásáig.

Idegkárosodás szerencsére a masszázsterapeutáknál nem fordul elő olyan gyakran. A leggyakoribb a kéztőalagút szindróma (carpal tunnel syndrome - CTS) és a mellkaskimeneti szindróma (thoracic outlet syndrome - TOS).

Külön cikkben tárgyaltuk a kéztőalagút szindrómát. Mellkaskimeneti szindróma néven a C8-T1 területen található idegek érintettségére utal (a C8 az utolsó nyaki, a C7 és az első mellkasi csigolya, a T1 csigolyaközi lemez).

A TOS kialakulhat sérülés (pl. rosszul gyógyuló kulcscsonttörés) vagy veleszületett anatómiai eltérés (nyaki borda vagy szalagképződés az adott területen) következtében is. A kulcscsont, a bordák és az izmok között pl. mm. scaleni (ferde izmok), szűk helyen idegek is vannak, amelyeket más szövetek vagy csontok elnyomhatnak. A szindróma váll-, alkar-, bizsergés, érzékenységi zavarok, különösen a tenyér kisujj felőli oldalán, megerőltetés és kézemelés során fellépő fájdalom, valamint a kéz és a kar érrendszeri problémáiban nyilvánul meg.

Részesítsük előnyben a megelőzést a kezeléssel szemben

Azok, akik intenzív kézi munkát végeznek, mint például a zenészek, informatikusok, varrónők, pénztárosok vagy a masszőrök, óvatosan bánjanak a kezükkel, és ne terheljék őket a munkán kívül. Az olyan hobbik, mint a kéz szempontjából igényes sportok vagy bizonyos hangszereken való játszás, nem teljesen megfelelőek.

Mit tehet önmagáért a masszőr a megelőzés részeként?

A masszőr egészséges életmódja

1. Maradjon formában
Újra a sokat emlegetett életmódnál vagyunk. Az étkezés, az alvás, az ivás és helyes gondolkodás egyszerűnek tűnik, de a mindennapi valóságban ez az egyensúly állandó keresése. A kábítószerek és a függőséget okozó szerek nyilvánvalóan tabu a masszőr számára, mint minden, ami megnehezíti és lelassítja a szervezet regenerálódását.

A masszőr testének ideális a rendszeres testmozgás, amely magában foglalja a nyújtást, az erősítést és az aerob részt az állóképesség és a kondíció javítása érdekében. Sok masszőr a jógára esküszik, de olyan mozgást válasszon, amelyik Önnek megfelel, és időnként váltogassa.

Ne feledkezzünk meg a lelki oldalról sem, kényeztessük magunkat kikapcsolódással, családi, baráti jólléttel, nevetéssel, természetben történő tartózkodással, pihentető tevékenységgel kedvünk szerint.

2. Ismerje meg önmagát, a testét és a határait
A fizikai erőnlét és az állóképesség fejleszthető, de a testnek megvannak a saját határai. Ne erőltesse túl magát, kerülje az egyéb olyan tevékenységeket, amelyekhez az ujjak, a tenyér, a csukló és a váll használata szükséges. Ha hipermobil hüvelykujja van, tanulja meg más testrészek (kezek, könyökök) használatát erőhatásokhoz, vagy pedig dolgozzon segédeszközökkel.

Ha alacsonyabb termetű, és vonzza a mobil masszőr munkája, fontolja meg a szállítókocsi vásárlását a masszázságyhoz. Ügyeljen arra, hogy az egyes masszázsok között elegendő szünet legyen, hogy az olyan szükséges tevékenységeken túl, mint a fertőtlenítés és az ágy előkészítése a következő vendég számára, betartsa a megfelelő folyadék bevitelt, kinyújtsa a testét, vagy leüljön egy rövid időre. Tervezze meg a pihenőnapokat, a kirándulást, a munkán kívüli tevékenységeket, hogy elkerülje a túlterhelést és a kiégést.

3. Ügyeljen a helyes masszázstechnikára
Azt mondják, a masszőr ereje a sarkánál kezdődik. Használja az egész testét a nyomás kifejtéséhez, ne csak a kezét. Próbáljon meg minél kevesebb erőfeszítéssel hatékonyan mozogni, ez nem kényelem, hanem szükséglet. A masszázs során ne hajtsa le a fejét, a nyakát tartsa lazán. A kezdő masszőrök gyakran hajlamosak a szemükkel ellenőrizni, mit csinál a kezük, megterhelve a nyaki gerincet és a nyaki izmokat.

Tartsa a vállát természetes helyzetben, ne húzza a füle felé, és ne nyomja a teste elé. A kéz minden ízületének egy vonalban kell lennie.

A masszázs során álljon kihúzva, leengedett és ellazított medencével, szilárdan támaszkodva a lábaira. Ha masszázs közben fájdalmat érez a hátában vagy a karjában, és úgy gondolja, hogy nem megfelelő a testtartása, forduljon gyógytornászhoz vagy tapasztalt masszőrhöz és próbáljon meg javítani a testtartásán.

Állítsa be a masszázságy megfelelő magasságát, vagy fektessen be elektromosba. Ebben a cikkben többet megtudhat arról, hogy mi segíti a masszázsterapeutákat hosszú ideig fitten maradni.

4. Legyen dinamikus
Kerülje a sztereotip terhelést, ez vonatkozik mind a technikákra, mind a munkanapokra és az említett masszázs közbeni állásra. Váltson pozíciót, masszírozzon dinamikusan, mozogjon, ne álljon egyhelyben. Némely kezdő masszőr nevet, amikor azt javasoljuk, hogy „táncoljanak” gyúrás közben, mozgassák a medencéjüket egyik oldalról a másikra, amíg rá nem jönnek, hogy ez a mozdulat lényegében mennyire könnyed, ha az egész testeddel, és nem csak a kezekkel csinálják.

Próbálja meg úgy tervezni a munkanapjait, hogy azok változatosak legyenek. A váltakozó masszázs- és terápiás technikák és vendégtípusok tehermentesítik a kezet, nem terhelik állandóan ugyanazokat az izmokat és ízületeket. A munkába beépíthet például gyertyázást, egyszer használatos paraffin-, viasz- vagy tőzegpakolást, köpölyöket, vagy lávakövet.

5. Ügyeljen a fájdalomra
Üdvözölje a fájdalmat barátként, aki azért jött, hogy elmondja Önnek, hogy valamit rosszul csinál. Nem csak a fizikai fájdalomról van szó, a masszőrök empatikus emberek, ezért a szervezetük érzékenyen reagál az érzelmi stresszre is.

Egy egyszerű tanács: ne végezzen olyan masszázstechnikákat, amelyek fájdalmat okoznak. Számos masszázstechnika létezik, összpontosítson azokra, amelyeket kedvel, és ugyanakkor a teste képes kezelni. Tanuljon meg nemet mondani, és utasítsa vissza az olyan vendégeket, akik fizikailag vagy szellemileg kimerítik, de dolgoznak a testével és a pszichéjével is, és növelik az ellenálló képességét.

Ha mégis fájdalmas tüneteket tapasztal, azonnal foglalkozzon velük, ne várja meg, amíg az állapota romlik. Vizsgálja meg a fájdalom okait, és aktívan kezelje azokat.

A végére

A masszőrök számára a károsodások és a sérülések megelőzése sokkal könnyebb, mint a későbbi kezelés. Mivel a leggyakrabban előforduló testi sérülések tünetei nem egyértelműek, nagyon fokozatosan és csak lassan jelentkeznek, ezért minden masszőr feladata, hogy figyelemmel kísérje saját testét, és időben megtegye a szükséges intézkedéseket, az alapvető gondoskodástól, mint például a pihenés és a regeneráció, súlyosabb esetben egészen az orvos- vagy a gyógytornász felkereséséig.

Ne felejtse, hogy a nehézségek visszatérhetnek, ha fizikailag vagy szellemileg legyengült, betegség után, stressz idején, a hirtelen megnövekedett vendégek száma vagy a masszázs fokozatának megerősödése miatt is. Masszírozzon sokáig és boldogan.

Inspirálta Önt a cikk valami újra, de nincs meg hozzá a szükséges felszerelése?
[blue_block_text]

Hozzászólások a cikkhez 0

Legyen Ön az első, aki hozzászól.