Nyiroködéma
Kellemetlen, azonban fájdalommentes.
Műtét után egyes betegek vállduzzanatot tapasztalhatnak a műtött oldalon. Úgynevezett nyiroködéma alakul ki. Korábban a nők mintegy 30%-a panaszkodott a műtét ezen fájdalommentes, de kellemetlen következményére. Mára a kímélő műtéteknek köszönhetően számuk mintegy 10%-ra csökkent. Nyiroködéma jelentkezhet akár több évvel a műtét után is. Ennek az állapotnak a fő oka a nyirokcsatornák megszakadása a hónaljban (axil) a műtét során. Az emberi szervezetben az artériák, amelyek lüktetése érezhető, és a bőrön keresztül kéken átvilágító vénák (vénák) mellett nyirokcsatorna-hálózat is található.
Felhalmozódnak a fehérjék
A nyirokérrendszer elvezeti a fehérjéket a szervezet szöveteiből. A vérből származnak, amelyet folyamatosan a vérkapillárisokon keresztül hagynak el. Ha a nyirokrendszer ezen tevékenysége megszakad, a fehérjék felhalmozódnak az érintett szövetben. A vizet magukhoz kötve duzzanat, nyiroködéma alakul ki, amire a szervezet kötő- vagy zsírszövet képződésével reagál. Az emlőrák kezelésében gyakran eltávolítják a hónalj nyirokcsomóit, és ezt a területet műtét után besugározzák. Ez néha a nyirokáramlás helyi korlátozásához vezet. Ennek eredményeként a fehérjék felhalmozódnak az axilláris nyirokcsomók regionális területén, ami nyiroködémát eredményez. Ez a regionális terület nemcsak a felső végtagot foglalja magában, hanem a törzs szomszédos részét is.
Forduljon szakorvoshoz
Ha nyiroködéma alakult ki, keressen fel olyan szakorvost, aki felméri az állapotát és a vizsgálat alapján dönt a további kezelésről. Ha a váll kerülete akár fél centiméterrel is megnő, akkor nyiroködéma az, amit kezelni kell. Minél hamarabb kezelik a nyiroködémát, annál nagyobb az esély a megszüntetésére. Sokkal könnyebb megakadályozni a folyadék felhalmozódását, mint eltávolítani a keletkező kötő- és zsírszövetet.
A nyiroködéma megelőzése
Maga a páciens is hozzájárulhat a nyiroködéma megelőzéséhez. Már sok információ áll rendelkezésre erről a kérdésről. Az ajánlásokat lelkiismeretesen be kell tartani:
- Tegye a vállát magasabb pozícióba a párnán, amilyen gyakran csak lehetséges. Elősegíti a nyirok elvezetését.
- Kerülje a sérüléseket.
- Óvatosan kezelje a konyhai késeket és a különféle szerszámokat.
- Varráskor használjon gyűszűt.
- Használjon védőkesztyűt, ha a ház körül és a kertben dolgozik.
- Legyen óvatos a körmök ápolásakor: ne vágja le a kutikulát a körmök körül, hanem nyomja vissza.
- Csak borotvával távolítsa el a hónaljszőrzetet.
- Védje magát a szélsőséges hő és hideg hatásától.
- Óvja magát a háziállatok okozta sérülésektől.
- Ügyeljen a túlterhelésre. Ne cipeljen nehéz bevásárlótáskákat.
- Ne hordjon vállpánttal ellátott kézitáskákat (mindig csak az egészséges oldalon hordja).
- Ügyeljen arra, hogy ne viseljen nehéz ruhát.
- A melltartópántok nem vághatnak bele a vállába vagy a mellkasába.
- Az ujjak nem vághatnak a vállba, a szoknyák és az övek sehol sem szoríthatnak.
- Viseljen laza karkötőt, karórát és gyűrűt (ne a kezelt oldalon).
- Óvakodjon a túlzott napfénytől és a rovarcsípéstől.
- Rendszeresen gyakorolja a kórházban vagy a rehabilitációs nővértől tanult gyakorlatokat. A rendszeres úszás is megfelelő. A medence vizének hőmérséklete nem haladhatja meg a 33-34°C-ot, a 15-28°C megfelelő. De: ne erőltesse magát, és ne sportoljon olyat, amiben megsérülhet.
- A konyhasó korlátozásával járó diéta betartása javasolt. Ügyeljen az egyensúlyra.
- Tilos vérnyomást mérni, injekciót adni, és vért venni az érintett karból. Semmilyen akupunktúra!
- A nem megfelelő masszázs is tilos.
- Sérüléseket, gyulladásokat, gombás betegségeket vagy ekcémát orvosnak kell kezelnie.
Nyiroködéma kezelése
Komplex fizioterápiás eljárással történik, nemkívánatos mellékhatások nélkül. A fő a kompressziós kezelés (kötés) vagy a kompressziós kar, a gyógytorna és a kézi nyirokelvezetés.
A kezelés első szakasza, amelyet kórházban kell elvégezni, a következőkből áll:
- duzzanat eltávolítása,
- öngyógyító eljárások gyakorlása,
- egyéni alkalmazkodás a megfelelő életmódhoz.
A kompressziós kar/hüvely elengedhetetlen
A kórházi kezelés után, i.e. a nyirokáramlási akadály intenzív kezelése után a vállra egyedi készítésű kompressziós kart kell helyezni.
A kezelés második szakasza a kórházból való elbocsátást követően ambulánsan folytatódik. Az orvos dönti el, hogy öngyógyító módszerekről van-e szó, mint például kompressziós kar/hüvely viselése, speciális bőrápolás, esetleg éjszakai kötözés és manuális nyirokelvezetés (speciális masszázsforma), amelyet speciálisan képzett gyógytornászok végeznek. A kézi nyirokelvezetés csak egy része a fizioterápiás módszereknek. Önmagában alkalmazva nem elegendő a nyiroködéma kezelésére. Ha időben és szakszerűen elkezdjük a nyiroködéma kezelését, és becsületesen betartjuk az önkezelési szakaszt, akkor a teljes megszűnésével számolhatunk. Így egy bizonyos idő elteltével nem kell kompressziós hüvelyt viselni.
A rendszeres ellenőrzés elengedhetetlen, és ha szükséges, ismételt mérés után a nyomóhüvely újra feltehető.
Hogyan viselkedjünk nyiroködéma esetén
Ha minden megelőző intézkedés ellenére nyiroködéma alakult ki, továbbra is tartsa fenn az összes korábbi intézkedést, és ezen felül:
- Viseljen kompressziós hüvelyt a nap folyamán, még házimunka közben is (ez kulcsfontosságú).
- Ha előírják, kösse be a vállát éjszakára is.
- Kerülje a megerőltető tevékenységeket a duzzadt kar felemelésével, pl. ablakok tisztítása.
- Ne viseljen karórát és gyűrűt a duzzadt oldalon.
Feltétlenül forduljon orvoshoz, ha a duzzadt vállán zúzódásszerű folt alakul ki, ha fájdalmat és izomgyengeséget tapasztal, vagy ha a duzzanat a kezelés ellenére fokozódik.